Energetyka - Gaz

Subskrybuj Kanał Energetyka - Gaz
Informacje z serwisu Energetyka publikowane w portalu wnp.pl
Zaktualizowano: 18 godzin 52 minuty temu

Wnioski o dofinansowanie w programie "Mój Prąd" można składać przez internet

pon., 2019-10-21 14:12
Wnioski o dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych w programie "Mój Prąd" można składać przez internet - ogłosił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.
Kategorie: WNP

Polska wśród krajów, które najwięcej zainwestują w energetykę wiatrową

pon., 2019-10-21 13:16
Polska jest w gronie dziewięciu krajów na Starym Kontynencie, które do 2050 roku będą największymi w Europie rynkami, jeżeli chodzi o nowe inwestycje w energetykę wiatrową - wynika z raportu Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA). Pozostała ósemka to Niemcy, Francja, Dania, Hiszpania, Włochy, Szwecja, Norwegia oraz Irlandia.
Kategorie: WNP

Będzie pełnomocnik rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej?

pon., 2019-10-21 13:15
Zdaniem Michała Piekarskiego, szefa praktyki energetycznej w kancelarii Baker McKenzie, należy rozważyć powołanie pełnomocnika rządu ds. morskiej energetyki wiatrowej, który reprezentowałby zarówno administrację, jak i inwestorów. Podobne rozwiązanie funkcjonuje w przypadku Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Kategorie: WNP

Duży gracz wchodzi na rynek fotowoltaiki z ofertą dla firm

pon., 2019-10-21 12:53
PGNiG Obrót Detaliczny uruchomiło ofertę rozwiązań fotowoltaicznych dla firm. Usługa pod nazwą „Fotowoltaika dla firm” obejmuje kompleksową realizację inwestycji, w tym m.in.  doradztwo w zakresie doboru technologii i sposobów finansowania oraz przyłączenie instalacji solarnej do sieci. Za realizację instalacji fotowoltaicznej, przyłączenie jej do sieci elektroenergetycznej i uruchomienie będzie odpowiedzialna Polska Korporacja Fotowoltaiczna - poinformowało PGNiG.
Kategorie: WNP

Wynalazek Polaka może odmienić elektryczne auta

pon., 2019-10-21 12:11
Spółka Megatech uzyskała patent na produkcję kinetycznych magazynów energii. Zbigniew Gałuszkiewicz, prezes firmy, jest zdania, że konstrukcja ta to ostatnie, brakujące ogniwo, którego brak hamował rozwój elektromobilności na całym świecie.
Kategorie: WNP

Motor napędowy Energi notuje gorsze wyniki

pon., 2019-10-21 11:21
Grupa Energa, według szacunkowych danych, wypracowała w III kwartale 2019 roku zysk EBITDA (zysk operacyjny przed potrąceniem odsetek i amortyzacją) na poziomie 484 mln zł, co oznacza wzrost o 14 proc. w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, a za pierwszych 9 miesięcy 2019 zysk EBITDA grupy wyniósł 1 742 mln zł, co oznacza wzrost o 10 proc. – poinformowała Energa.
Kategorie: WNP

Największy górniczy koncern świata rezygnuje z węgla

pon., 2019-10-21 10:33
Największy na świecie koncern górniczy, brytyjsko-australiski BHP podpisał w Chile cztery kontrakty na dostawy energii elektrycznej dla tamtejszych swoich kopalń. Począwszy od 2021 roku będą one odbierały wyłącznie prąd produkowany przez odnawialne źródła energii. Jak twierdzi potentat, przyniesie to firmie setki milionów dolarów oszczędności.
Kategorie: WNP

Prezes polskiego giganta stanowczo w Brukseli. "Wzywam do ochrony setek tysięcy miejsc pracy"

pon., 2019-10-21 09:14
Do ochrony łańcucha wartości tworzonego przez europejskie spółki górnicze w postaci setek tysięcy atrakcyjnych miejsc pracy i zasilania rynków miliardami euro z podatków, opłat i wynagrodzeń wezwał 17 października 2019 roku w Brukseli Tomasz Rogala, prezes Polskiej Grupy Górniczej podczas obrad Platformy Wsparcia Regionów Górniczych Komisji Europejskiej.
Kategorie: WNP

Ceny węgla, CO2, paliw i metali (tabela)

pon., 2019-10-21 07:31
Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
Kategorie: WNP

PGE Energia Ciepła ma nową strategię i kupuje taniej

pon., 2019-10-21 06:38
- Pokazaliśmy, że będziemy realizować zamówienia w oparciu o szerokie informowanie rynku o naszych planach inwestycyjnych. W efekcie w naszych przetargach zaczęło brać udział znacznie więcej firm niż wcześniej, a uzyskiwane ceny spadły w tym roku o około 6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. To bardzo dużo, bo średnio na rynku wykonawstwa w ciepłownictwie w okresie ostatnich kilkunastu miesięcy notowane są wzrosty cen usług do 30 proc. - mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.
Kategorie: WNP

Chcą efektywniej wykorzystywać OZE

ndz., 2019-10-20 14:52
Poznań chce zwiększyć zakres wykorzystania OZE i udział ekologicznej energii w funkcjonowaniu urzędu i jednostek organizacyjnych miasta. Działania w tym kierunku prowadzi m.in. Oddział Miejskiego Energetyka, którego jednym z zadań jest kreowanie polityki energetycznej Poznania.
Kategorie: WNP

Awaria w Elektrowni Ostrołęka

sob., 2019-10-19 14:16
Państwowa Straż Pożarna prowadzi akcję ratunkową, która ma na celu opanowanie oleju, który wyciekł z elektrowni Energa w Ostrołęce do kanału wpływającego do Narwi - poinformował w sobotę oficer prasowy miejscowej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Robert Chodkowski.
Kategorie: WNP

Tak paliwowa grupa chce wyprzedzić konkurencję. "To nie do zatrzymania"

sob., 2019-10-19 12:00
Grupa Unimot, która rozwija w Polsce sieć stacji paliw pod szyldem Avia, zaangażowała się w jedną z wiodących wypożyczalni elektrycznych hulajnóg i skuterów. - Chcemy uczestniczyć w nowym trendzie na rynku, który jest nie do zatrzymania - podkreślił Adam Sikorski, prezes Unimotu, w rozmowie z portalem WNP.PL.
Kategorie: WNP

Enea Wytwarzanie chce kasacji wyroku o tzw. resztówkę

sob., 2019-10-19 10:49
Enea Wytwarzanie złożyła kasację od wyroku, na podstawie którego zapłaciła gminie Białystok blisko 29,5 mln zł z odsetkami w procesie o tzw. resztówkę ze sprzedaży komunalnej spółki ciepłowniczej MPEC.
Kategorie: WNP

Były prezes Anwilu zostanie szefem Elektrobudowy

pt., 2019-10-18 22:39
Rada nadzorcza Elektrobudowy powołała Jacka Podgórskiego na stanowisko prezesa spółki. Stanowisko obejmie w poniedziałek 21 października - podała spółka w komunikacie.
Kategorie: WNP

Postawią pierwszą instalację fotowoltaiczną na wodzie

pt., 2019-10-18 16:45
Energa, jako pierwsza w Polsce zamierza umieścić na stałe panele fotowoltaiczne na wodzie. W ubiegłym roku przeprowadziono pilotaż takiej inwestycji - poinformowała spółka w piątkowym komunikacie.
Kategorie: WNP

Nowy rynek, duży optymizm i... co z niego zostało?

pt., 2019-10-18 16:30
Magazynowanie energii sprawia, że produkcja prądu w elektrowniach węglowych nie musi być dostosowywana do chwilowego zużycia. Energia może być magazynowana, gdy produkcja przeważa nad zużyciem, i wykorzystywana, gdy zużycie przeważa nad produkcją. Ułatwia masowe wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, których dostępność zmienia się w ciągu doby. - Odbieramy sygnały, że władze nie zapomniały o magazynach energii, ale zarazem - według naszej wiedzy - nie zanosi się, by oczekiwane przez branżę regulacje weszły w życie szybciej niż wiosną przyszłego roku - mówi Krzysztof Kochanowski, wiceprezes i dyrektor generalny Stowarzyszenia Polska Izba Magazynowania Energii.
Kategorie: WNP

Powstają kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania

pt., 2019-10-18 13:35
GreenWay Polska uruchamia kolejne magazyny energii połączone ze stacjami ładowania o dużej mocy. Magazyn energii towarzyszący stacji ładowania DC zapewnia maksymalną moc stacji, nawet przy ograniczonej mocy przyłącza energetycznego. To istotne dla zapewnienia oczekiwanej szybkości ładowania, przy jednoczesnym dążeniu do ograniczania kosztów wynikających z wysokich opłat dla operatorów sieci energetycznych - informuje GreenWay Polska.
Kategorie: WNP

14,3 mln zł zaakceptowane w ramach programu "Mój Prąd"

pt., 2019-10-18 13:01
14,3 mln zł na zaakceptowane wnioski z programu "Mój Prąd" pozwoli uzyskać całkowitą moc wspartych mikroinstalacji fotowoltaicznych na poziomie 16,35 MW - podało Ministerstwo Energii. Dzięki programowi ma powstać 200 tys. domowych instalacji PV o łącznej mocy 1,2 GW.
Kategorie: WNP

Policzyli, ile będzie kosztować transformacja polskiej energetyki

pt., 2019-10-18 12:30
Do 2040 roku transformacja polskiej energetyki pochłonie 93 mld euro, według przewidywań Banku Gospodarstwa Krajowego struktura finansowania tych zmian to: 40 proc. kapitału, 60 proc. długu.
Kategorie: WNP

Strony