Energetyka - Gaz

Subskrybuj Kanał Energetyka - Gaz
Informacje z serwisu Energetyka publikowane w portalu wnp.pl
Zaktualizowano: 8 godzin 3 minuty temu

Transformacja energetyczna w Polsce pochłonie 240 mld euro do 2030 roku

wt., 2021-12-07 19:04
Rachunek transformacji energetycznej w Polsce może wynieść 240 mld euro do 2030 roku. Propozycja Komisji Europejskiej w sprawie CBAM, mechanizmu dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2, rozwiązuje jedną kwestię, ale otwiera inne - mówiła podczas debaty w Brukseli eurodeputowana EKR Izabela Kloc (PiS).
Kategorie: WNP

Rosjanie też idą w małe reaktory jądrowe

wt., 2021-12-07 18:26
AKME, spółka joint venture En+ Group i Rosatomu, wznowiła prace nad projektem reaktora małej mocy - poinformował Michaił Chardikow, szef energetycznego biznesu rosyjskiego producenta aluminium. Ma to być rozwiązanie problemu galopujących cen energii, z którym mierzy się En+ Group, kontrolujący największego poza Chinami producenta aluminium Rusala.
Kategorie: WNP

BWM sprzedał już milion pojazdów elektrycznych

wt., 2021-12-07 16:44
Niemiecki producent samochodów BMW sprzedał dotychczas milion samochodów elektrycznych. - Do 2025 roku planujemy zwiększy sprzedaż do dwóch milionów pojazdów – poinformował podczas spotkania z dziennikarzami Pieter Nota, członek zarządu spółki.
Kategorie: WNP

Porozumienie w sprawie Turowa jest właściwie uzgodnione

wt., 2021-12-07 14:47
Porozumienie w sprawie Turowa jest już właściwie uzgodnione. Jest nadzieja, że do jego zawarcia dojdzie jeszcze w tym roku - powiedział we wtorek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.
Kategorie: WNP

Wielki producent baterii chce pozyskać z giełdy ponad 9 mld dol.

wt., 2021-12-07 14:20
Południowokoreański producent baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution przeprowadzi w styczniu IPO w Seulu, w ramach którego planuje pozyskać co najmniej 9,2 mld dol.
Kategorie: WNP

Szef Saudi Aramco ostrzega przed chaosem

wt., 2021-12-07 14:19
Szef największego na świecie producenta ropy naftowej Saudi Aramco Amin Nasser martwi się "nierealistycznymi i nieprzemyślanymi planami transformacji energetycznej". Obawia się, że może to doprowadzić do chaosu.
Kategorie: WNP

Związkowcy spotkają się z wicepremierem Sasinem, żeby porozmawiać o przyszłości kopalni

wt., 2021-12-07 14:17
Związki zawodowe działające w Lubelskim Węglu Bogdanka mają się 15 grudnia br. udać do Warszawy na spotkanie z Jackiem Sasinem, wicepremierem i ministrem aktywów państwowych - dowiedział się portal WNP.PL.
Kategorie: WNP

W Łodzi kończą budowę bazy autobusów elektrycznych

wt., 2021-12-07 14:06
Dobiegają końca prace przy budowie bazy zasilania autobusów elektrycznych, które wkrótce mają zasilić tabor Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (MPK) w Łodzi. W zajezdni przy ul. Limanowskiego podłączono już zasilanie do nowej podstacji i rozpoczęto montaż ładowarek.
Kategorie: WNP

Orlen wchodzi w atom z najbogatszym Polakiem. Pierwszy reaktor już w 2029 r.

wt., 2021-12-07 13:26
PKN Orlen i Synthos Green Energy podpisały umowę inwestycyjną zakładającą utworzenie wspólnej spółki joint venture Orlen Synthos Green Energy. Jej celem będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych SMR.  - Liczymy, że pierwszy reaktor powstanie w naszym kraju do 2029 roku - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Kategorie: WNP

Duża spółka budowlana zmienia nazwę i strukturę biznesu

wt., 2021-12-07 13:10
Akcjonariusze Pozbudu uznali, że nowe wyzwania biznesowe wymagają zmiany nazwy. Podczas NWZA spółki przegłosowano, że powstanie nowa holdingowa struktura, która będzie realizowana przez Compremum. Zmiany wejdą w życie po rejestracji uchwał przez sąd.
Kategorie: WNP

Smart city jest sposobem na to, żeby pieniądze oszczędzać, a nie wydawać

pon., 2021-12-06 15:03
Smart city jest sposobem na to, żeby pieniądze oszczędzać, a nie wydawać na przykład w zakresie energii elektrycznej. To wielki potencjał na rozwój tej technologii i oszczędzanie – powiedział PAP w poniedziałek na Szczycie Cyfrowym ONZ - IGF 2021 w Katowicach sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM Janusz Cieszyński.
Kategorie: WNP

Azjatyckie inwestycje napędzą koniunkturę na węgiel. Kto na tym zarobi?

pon., 2021-12-06 14:32
Wraz ze wzrostem liczby ludności oraz PKB w krajach Azji Południowej, Azji Południowo-Wschodniej, a także w Afryce rosnąć będzie zapotrzebowanie na stal, aluminium czy cement,  niezbędne do realizacji inwestycji. Będzie się to wiązało ze znacznym zapotrzebowaniem na energię, która w znacznej mierze wytwarzana będzie z węgla. To, wbrew klimatycznym ambicjom, napędzi koniunkturę na ten surowiec. Kto na tym zarobi?
Kategorie: WNP

Hutnicy inwestują w fotowoltaikę

pon., 2021-12-06 14:31
Liberty Częstochowa chce zyskać około 3 MW mocy energii odnawialnej z paneli fotowoltaicznych. Na razie huta podpisała umowę na uruchomienie na swoim terenie pierwszej farmy fotowoltaicznej o mocy 450 kilowatów w roku 2022, a plany inwestycyjne dotyczące drugiej są w trakcie realizacji.
Kategorie: WNP

Ambitne plany największej firmy fotowoltaicznej w Polsce

pon., 2021-12-06 14:29
W ramach planu strategicznego R.Power do 2030 roku chce dysponować  10 MWp łącznej mocy we własnych projektach fotowoltaicznych. Połowę tego portfela maja stanowić projekty w Polsce - własne jak i kupione od innych deweloperów. Grupa R.Power ta obecnie największa firma w naszym kraju w branży fotowoltaicznej.
Kategorie: WNP

Związkowcy chcą wiedzieć, kiedy będzie można dopłacać do wydobycia węgla

pon., 2021-12-06 14:14
Na środę 8 grudnia zaplanowano kolejne spotkanie sygnatariuszy umowy społecznej dla górnictwa z przedstawicielami resortu aktywów państwowych. Mają oni poinformować związkowców o efektach rozmów z Komisją Europejską na temat programu dla górnictwa.

Kategorie: WNP

Zdaniem moto branży nadciąga elektromobilna rewolucja

pon., 2021-12-06 11:58
Prezesi spółek motoryzacyjnych spodziewają się, że udział pojazdów elektrycznych w rynku będzie gwałtownie rósł. Tak uważa ponad połowa menedżerów globalnych firm motoryzacyjnych, którzy wzięli udział w najnowszym badaniu KPMG. Do 2030 r. pojazdy elektryczne zajmą połowę rynku samochodowego w Japonii, Chinach, Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej oraz około 40 proc. w Brazylii i Indiach.
Kategorie: WNP

Atom i gaz zyskują poparcie. Rośnie opór przeciw rozszerzeniu handlu emisjami

pon., 2021-12-06 10:58
- Dopóki koszty transformacji energetycznej dotykały kraje produkujące energię z węgla, w tym Polskę, dopóty można było skutki ekonomiczne pomijać. Kiedy jednak mamy do czynienia ze wzrostem kosztów w całej UE i dotyka to także regionów, skąd pochodzą posłowie, którzy do tej pory mało zwracali uwagę na kwestie akceptacji społecznej dla zachodzących zmian, to atmosfera zaczyna się wyraźnie zmieniać - mówi WNP.PL prof. Zdzisław Krasnodębski, poseł do Parlamentu Europejskiego (PiS).
Kategorie: WNP

Rozwój fotowoltaiki wyhamuje

pon., 2021-12-06 06:54
W efekcie zmiany przepisów impet rozwoju fotowoltaiki prosumenckiej w Polsce spadnie o połowę.
Kategorie: WNP

Strategiczny moment na budowie ekociepłowni w Olsztynie

pon., 2021-12-06 06:00
Sercem każdej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów (ITPO) jest kocioł, a jego najważniejszą częścią jest ruszt. Właśnie rozpoczęła się operacja montażu rusztu w ITPO w Olsztynie.
Kategorie: WNP

Wielka Brytania: 8 dni bez prądu. Interweniował minister

ndz., 2021-12-05 14:41
Ponad osiem dni przerwy w dostawie energii po burzy śnieżnej jest sytuacją "całkowicie nie do przyjęcia" - oświadczył w niedzielę brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng. Tymczasem na przyszły tydzień meteorolodzy zapowiadają kolejną burzę śnieżną.
Kategorie: WNP

Strony