Energetyka - Gaz

Subskrybuj Kanał Energetyka - Gaz
Informacje z serwisu Energetyka publikowane w portalu wnp.pl
Zaktualizowano: 1 dzień 19 godzin temu

Oto, co PGG powinna zrobić na rynku węgla opałowego

pt., 2022-05-27 11:19
Polska Grupa Górnicza powinna rozwijać swoją działalność w kierunku wchodzenia na rynek odbiorców indywidualnych. Do tej pory był to rynek niemal w stu procentach zdominowany przez węgiel importowany z Rosji. To na tym rynku wystąpią najbardziej dramatyczne braki, a jest to rynek o niezwykle wysokiej marżowości - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80.
Kategorie: WNP

Kraje G7 osiągnęły porozumienie w sprawie odejścia od węgla

pt., 2022-05-27 11:17
W Berlinie zakończyło się spotkanie ministrów środowiska krajów G7. Padły konkretne deklaracje ws. odejścia od węgla i zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii - poinformowała Steffi Lemke, niemiecka minister środowiska.
Kategorie: WNP

Gaz ziemny na europejskim rynku tanieje

pt., 2022-05-27 10:52
Gaz ziemny w holenderski hubie TTF w kontraktach czerwcowych tanieje do 83,5 euro za MWh. Spada również cena gazu ziemnego w kontraktach lipcowych do 88 euro MWh.
Kategorie: WNP

Samo chcieć nie wystarczy. Od gazu z Rosji będzie trudno się uwolnić

pt., 2022-05-27 10:16
Ostatni sezon gazowy był - pod wieloma względami - szokujący. Największym szokiem były ceny surowca. Te osiągnęły bowiem historyczne rekordy - za tys. m sześc. gazu żądano niemal 3900 dol. W praktyce oznaczało to tak wysokie ceny, że nie wszystkich było na gaz stać. Nic więc dziwnego, że sesja zatytułowana „Europejski rynek gazu” podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzbudziła duże zainteresowanie.
Kategorie: WNP

Węgiel daje suwerenność. Są złoża, po które możemy dopiero sięgnąć

pt., 2022-05-27 07:34
W dobie kryzysu energetycznego, a także embarga na węgiel z Rosji, należy zmierzać w kierunku zwiększenia wydobycia węgla w kraju. Realizowana od lat unijna polityka dekarbonizacji przełożyła się na stopniowe zmniejszanie wydobycia węgla w rodzimych kopalniach. Jednak to węgiel pozostaje surowcem, dzięki któremu możemy sobie zapewnić stabilne i pewne dostawy energii.
Kategorie: WNP

Notowania metali bazowych, węgla i paliw

pt., 2022-05-27 06:42
Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
Kategorie: WNP

Handel emisjami powinien wspierać, a nie wymuszać dekarbonizację

pt., 2022-05-27 06:00
Wysokie ceny stali skłaniają do myślenia o liberalizacji rynku, co - zdaniem Tomasza Ślęzaka z zarządu ArcelorMittal Poland - może być ryzykownym i pochopnym pociągnięciem. - ETS powinien dawać mechanizmy wsparcia dekarbonizacji, a nie tylko ją wymuszać. Dekarbonizacja przemysłu jest bardzo kosztowna i bez realnego wsparcia trudno ją będzie zrealizować - twierdzi Tomasz Ślęzak.
Kategorie: WNP

Budimex odpowiada PGE w sprawie ponad 500 mln zł kary za Turów

czw., 2022-05-26 22:29
Budimex nie uznaje obciążenia konsorcjum Mitsubishi Power Europe Gmbh, Tecnicas Reunidas oraz Budimex - poinformowała budowlana spółka w komunikacie. Kilka godzin wcześniej PGE podała informację o wystawieniu noty obciążeniowej. Konsorcjum budujące blok energetyczny w Turowie miałoby zapłacić 561,5 mln zł kary.
Kategorie: WNP

PGE wspiera się importem węgla

czw., 2022-05-26 20:57
W grupie PGE w I kwartale 2022 produkcja  energii elektrycznej ukształtowała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej. przy wzroście produkcji z węgla brunatnego i przy spadku produkcji energii z węgla kamiennego m.in. ze względu na jego dostępność. Grupa wspiera się importem węgla, czym zajmuje się firma PGE Paliwa, która może być jednym ze stabilizatorów zabezpieczenia paliw dla polskiej energetyki - wynika z informacji przekazanych przez PGE.
Kategorie: WNP

ZE PAK zastąpił stratę zyskiem. Zarobił ponad 100 mln zł w trzy miesiące

czw., 2022-05-26 19:56
ZE PAK w pierwszym kwartale 2022 roku znacząco poprawił wyniki w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Przychody się podwoiły, a 8 mln zł straty z pierwszego kwartału ubiegłego roku zastąpiło ponad 100 mln zł zysku.
Kategorie: WNP

Grupa Marat: rozwój oddziałów daje coraz większe możliwości

czw., 2022-05-26 11:00
Marat to polska firma z ponad 30 letnim doświadczeniem we współpracy z przemysłem, nie tylko w obszarze dystrybucji, ale również w zakresie produkcji, remontów, serwisu i usług. Przez lata rozwijała się zaopatrując elektrownie, huty, kopalnie oraz fabryki maszyn i urządzeń.
Kategorie: WNP

PGG: cała dobowa produkcja węgla opałowego jest kierowana do sprzedaży

czw., 2022-05-26 09:45
Cała dobowa produkcja węgla opałowego Polskiej Grupy Górniczej (PGG) dla gospodarstw domowych jest obecnie kierowana do sprzedaży w dostępnych kanałach dystrybucji: za pośrednictwem sklepu PGG, bezpośrednio na kopalniach oraz za pośrednictwem autoryzowanych składów zlokalizowanych w Polsce.
Kategorie: WNP

Mamy wystarczającą ilość gazu na zimę

czw., 2022-05-26 09:36
Umowy są zakontraktowane. Jesteśmy bezpieczni jeśli chodzi o dostawy gazu na sezon zimowy - zapewnił rzecznik rządu Piotr Müller.
Kategorie: WNP

Notowania metali bazowych, węgla i paliw

czw., 2022-05-26 06:33
Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
Kategorie: WNP

LPG rozgrzewa polityków i branżę. Jak skutecznie ukarać Rosjan?

czw., 2022-05-26 06:02
Zagrożonych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy i dostawy paliwa dla milionów odbiorców. Wokół LPG „tańczą” politycy. Ten rynek budzi ostatnio bardzo duże zainteresowanie. Opinie są podzielone... Skoro gaz w większości pochodzi z Rosji, trzeba natychmiast zakazać jego importu - wskazują jedni. Nie tak szybko - odpowiadają zwolennicy tego paliwa - bo wylejemy dziecko z kąpielą.
Kategorie: WNP

Unia musi zmienić handel emisjami. Tak dalej być nie może

śr., 2022-05-25 21:56
Trwają prace nad reformą unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji. Zdaniem kierownika KOBiZE Pawła Mzyka w ETS konieczny jest wentyl bezpieczeństwa, który pozwoliłby przeciwdziałać niekontrolowanym wzrostom cen uprawnień do emisji.
Kategorie: WNP

Rynek czeka na decyzję w sprawie Bogdanki

śr., 2022-05-25 21:32
Jeśli chodzi przyszłość Bogdanki w strukturach grupy kapitałowej Enea, nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie precyzyjniej niż do tej pory to robiliśmy. Wskazujemy w naszej strategii, że w przyszłości nasze drogi się rozejdą, natomiast nie ma jeszcze żadnych decyzji w tym zakresie, harmonogram tego procesu nie został przyjęty - poinformował Rafał Mucha, wiceprezes Enei ds. finansowych.
Kategorie: WNP

Enea zainteresowana przejęciami w fotowoltaice i energetyce wiatrowej

śr., 2022-05-25 20:20
Grupa Enea planuje w 2022 roku inwestycje na poziomie 3,2 mld zł. Ok. 20 proc. z tego klasyfikowane jest jako inwestycje "pozostałe". W znaczącej mierze przewidywane jest przeznaczenie tych środków na akwizycje OZE w fotowoltaice i energetyce wiatrowej – wynika z informacji przekazanych przez przedstawicieli Enei.
Kategorie: WNP

Tauron wypracował w I kwartale ponad 900 mln zł zysku

śr., 2022-05-25 18:53
W pierwszym kwartale br. Grupa Tauron wypracowała 901 mln zł zysku netto, a wartość EBITDA - zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację i odpisy na aktywa niefinansowe – zbliżyła się do 2 mld zł. Na inwestycje Grupa wydała ponad 600 mln zł - wynika z opublikowanych w środę danych.
Kategorie: WNP

Jeden z głównych graczy na rynku ciepła rezygnuje z węgla. Taki ma plan

śr., 2022-05-25 18:00
Grupa Veolia ma jasny cel: planuje całkowicie zrezygnować ze stosowania węgla już w 2030 r., a do roku 2050 chce osiągnąć neutralność klimatyczną. Wchodząca w skład grupy Veolia term jest obecna w blisko 60 miastach w Polsce i ma konkretny plan, jak te cele osiągnąć. - Obecnie realizujemy kilkanaście projektów - mówi WNP.PL Magdalena Bezulska, prezes Veolia term.
Kategorie: WNP

Strony