Informacje z gazownictwa

Subskrybuj Kanał Informacje z gazownictwa Informacje z gazownictwa
www.cire.pl - centrum informacji o rynku energii - energetyka, rynek energii
Zaktualizowano: 58 minut 29 sekund temu

Inwestycje Gaz-Systemu uznane za projekty priorytetowe w Unii Europejskiej

2 godzin 51 minut temu
24 listopada br. Komisja Europejska opublikowała trzecią europejską listę projektów w sektorze gazu ziemnego, którym przyznany został status wspólnego zainteresowania (tzw. PCI - Project of Common Interest).
Kategorie: CIRE

Prezydent Czech oficjalnie poparł Nord Stream 2

3 godzin 34 minuty temu
Czesi wyrażają otwarte poparcie dla budowy kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2, której sprzeciwia się m.in. Polska - informuje BiznesAlert.pl.
Kategorie: CIRE

MŚ: Wydział terenowy Dyrekcji Ochrony Środowiska planowany w Kielcach

3 godzin 38 minut temu
W Kielcach planowane jest utworzenie wydziału terenowego przy oddziale regionalnym Dyrekcji Ochrony Środowiska, jaki ma funkcjonować w Krakowie dla województw świętokrzyskiego i małopolskiego - wynika z informacji przekazanych w piątek PAP przez zespół komunikacji medialnej Ministerstwa Środowiska.
Kategorie: CIRE

Rosnieft jest gotów sprzedać udziały w jednym ze swoich największych aktywów

4 godzin 32 minuty temu
Według gazety "Wiedomosti" Rosnieft szuka inwestora, który mógłby współfinansować trzeci projekt wydobywczy swojej spółki córki - Rospan International. Rozmówcy gazety wskazali, że nawet do 49 proc. udziałów w Rospanie można kupić chińska spółka China Energy.
Kategorie: CIRE

Przestrzeń powietrzna nad terminalem LNG w Świnoujściu zamknięta

6 godzin 22 minuty temu
Od czwartku przestrzeń powietrzna nad terminalem LNG w Świnoujściu została zamknięta - poinformowała w piątek Polska Agencja Żeglugi Powietrznej. Decyzja podyktowana jest ochroną obiektu przed możliwym rozbiciem się samolotu na jego terenie i szpiegostwem przemysłowym.
Kategorie: CIRE

Wiceminister Tadeusz Skobel będzie nadzorował m. in. departament energetyki

7 godzin 8 minut temu
Wiceminister energii Tadeusz Skobel będzie nadzorował m.in. departament energetyki, odpowiadał za programowanie i wykorzystywanie środków unijnych oraz bezpieczeństwo krajowego systemu elektroenergetycznego - wynika z informacji na stronie resortu.
Kategorie: CIRE

Zakończono II turę konsultacji społecznych w sprawie gazociągu do EC Żerań

9 godzin 16 minut temu
Odbyła się kolejna tura warsztatów z udziałem mieszkańców Dzielnicy Białołęka. Gaz-System wspólnie z osobami zainteresowanymi przyszłością terenów nad Kanałem Żerańskim uczestniczył w pracach nad projektem koncepcji zagospodarowania po budowie gazociągu. Za organizację tego procesu odpowiedzialna była firma Utila - poinformowała spółka.
Kategorie: CIRE

KE opublikowała sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej

9 godzin 29 minut temu
Komisja Europejska opublikowała w piątek trzecie sprawozdanie na temat stanu unii energetycznej. Przedstawiono w nim postępy od momentu publikacji poprzedniego raportu w lutym 2017 r. oraz plany na kolejny rok. Komisja przyjęła też komunikat w sprawie wyznaczonego na 2030 r. celu w zakresie elektroenergetycznych połączeń międzysystemowych
Kategorie: CIRE

Dolnośląskie. Władze chcą zakazać stosowania najgorszej jakości paliw stałych od lipca 2018

11 godzin 22 minuty temu
Zakaz stosowania od lipca 2018 r. najgorszej jakości paliw stałych na terenie woj. dolnośląskiego i docelowy zakaz palenia węglem we Wrocławiu od 2028 r. - to niektóre z zapisów projektów uchwał antysmogowych, które w piątek zaprezentował zarząd województwa dolnośląskiego.
Kategorie: CIRE

Naimski: amerykański gaz skroplony staje się konkurencyjny na europejskim rynku

11 godzin 58 minut temu
Kontrakt PGNiG na dostawę amerykańskiego gazu skroplonego jest ważny, bowiem pokazuje, że amerykański gaz staje się konkurencyjny na rynku europejskim - uważa minister, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski.
Kategorie: CIRE

IEO: czeka nas zdecydowany wzrost cen energii

16 godzin 56 minut temu
Na podstawie wstępnych zapowiedzi resortu energii i własnego modelu Instytut Energetyki Odnawialnej opracował scenariusz rozwoju krajowego miksu elektroenergetycznego w perspektywie 2040, który opiera się na węglu oraz energetyce jądrowej. Według IEO, taki scenariusz dwukrotnie podbija ceny energii dla odbiorców.
Kategorie: CIRE

Sałek: Nowa dyrektywa ETS zawiera pewne postulaty Polski

czw., 2017-11-23 15:06
Polska nie zagłosowała przeciwko nowej dyrektywie ETS, bo pewne polskie postulaty udało się w niej zawrzeć - powiedział PAP pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej Paweł Sałek. W środowym głosowaniu przedstawiciel Polski wstrzymał się od głosu.
Kategorie: CIRE

Nowy gracz na ukraińskim rynku gazowym

czw., 2017-11-23 14:57
Jak czytamy w BiznesAlert.pl, ukraińska Krajowa Komisja do Spraw Regulacji w Sektorze Energetycznym i Użyteczności Publicznej (NKREKU) podała na swojej stronie że ukraiński oddział szwajcarskiej spółki DufEnergy Trading zwrócił się z wnioskiem o wydanie zezwolenia na dostawy gazu na terytorium Ukrainy.
Kategorie: CIRE

Republika Krymu gotowa na zimę

czw., 2017-11-23 14:49
Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Republika Krymu będzie w stanie rozwiązać problem niedoborów energii do jesieni 2018 r. - ogłosił w środę minister paliw i energii Republiki Krymu Wadim Belik.
Kategorie: CIRE

Według Rosjan Polska straci na LNG z USA

czw., 2017-11-23 13:22
Jak czytamy w BiznesAlert.pl, Gazprom reaguje na wieści o umowie PGNiG na dostawy LNG z USA. Według Rosjan zakupy przyniosą Polakom straty. Jednak Polacy przekonują, że cena jest "rynkowa" i "europejska". Polska mogła skorzystać na trudnej sytuacji Centriki, która mogła zostać postawiona pod ścianą.
Kategorie: CIRE

Forum Energii: Polskie ciepłownictwo kluczem do pokonania smogu

czw., 2017-11-23 12:39
Prawie 90 proc. wszystkich systemów ciepłowniczych w Polsce nie posiada statusu systemów efektywnych. Muszą to zmienić, jeżeli chcą w przyszłości zachować dostęp do pomocy publicznej i nadal dostarczać Polakom ciepło w rozsądnej cenie. To jeden z wniosków płynących z przedstawionej przez Forum Energii w czwartek analizy "Transformacja ciepłownictwa 2030. Małe systemy ciepłownicze."
Kategorie: CIRE

Turkish Stream nadal bez partnera w Europie

czw., 2017-11-23 08:51
Jak czytamy w BiznesAlert.pl, budowa gazociągu Turkish Stream jest projektem geopolitycznym i ekonomicznym, stwierdził w wywiadzie dla RIA Novosti Matthew Bryza, były dyrektor ds. Europy i Eurazji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA. Projekt ten ma docelowo ominąć Ukrainę w dostawach rosyjskiego gazu do Europy. Projekt nadal nie pozyskał partnera do budowy europejskiej odnogi.
Kategorie: CIRE

Budżet Gazpromu na inwestycje w 2018 roku na poziomie 1,2 bln rubli

czw., 2017-11-23 08:23
Agencja Interfax donosi, że Gazprom zaplanował wydatki w 2018 roku na poziomie 1,2 bln rubli. To wzrost o jedną trzecią w stosunku do 2017 roku. Przedstawiciele Gazpromu przyznają w rozmowie z :Wiedomostiami", że środki posłużą między innymi budowie Turkish Stream, rozwojowi wydobycia ze złoża Czajandinskoje na potrzeby eksportu przez Siłę Syberii do Chin oraz rozbudowę gazociągów na linii północ-południe w Rosji - czytamy w BiznesAlert.pl.
Kategorie: CIRE

Lepsze wyniki Polskiej Spółki Gazownictwa po trzech kwartałach 2017 r.

czw., 2017-11-23 07:58
Po trzech kwartałach 2017 r. Polska Spółka Gazownictwa odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego o 5,6 proc., wyniku EBITDA o 4,1 proc., EBIT wzrósł o 6,4 proc., a zysk netto o 7 proc..
Kategorie: CIRE

Yamal LNG wszedł decydującą fazę przygotowań

czw., 2017-11-23 06:37
Jak czytamy w BiznesAlert.pl, skroplono na próbę pierwszą partię gazu, która ma zostać wysłana do China National Petroleum Corp. (CNPC). Pierwszy tankowiec z ładunkiem LNG może zostać wysłany już na początku grudnia po uroczystym uruchomieniu zakładu, informuje Bloomberg.
Kategorie: CIRE

Strony