Energetyka - Gaz

Subskrybuj Kanał Energetyka - Gaz
Informacje z serwisu Energetyka publikowane w portalu wnp.pl
Zaktualizowano: 2 godzin 52 minuty temu

Sejm przyjął ustawę wiatrakową. Minimalna odległość wiatraka od domów to 700 m

3 godzin 9 minut temu
Sejm znowelizował w środę ustawę odległościową. Zgodnie z nowymi przepisami turbiny wiatrowe będą mogły powstawać w odległości minimum 700 metrów od budynków mieszkalnych, przy spełnieniu szeregu dodatkowych warunków.
Kategorie: WNP

Zmiana we władzach Polenergii. O jednego członka zarządu mniej

3 godzin 13 minut temu
Rada nadzorcza Polenergii odwołała z funkcji członka zarządu spółki Jarosława Bogacza. Przyczyna odwołania nie została wskazana - podała Polenergia.
Kategorie: WNP

Janusz Gajowiecki o nowym projekcie ustawy wiatrakowej: To bubel prawny

3 godzin 18 minut temu
Sejm w tym tygodniu proceduje nowy projekt ustawy o lądowej energetyce wiatrowej. Według Janusza Gajowieckiego, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Polskiej Energetyki Wiatrowej, nie powinien on wejść w życie, bo blokuje rozwój onshore'u.
Kategorie: WNP

Transformacja energetyczna w Polsce? Będzie bardzo ciężko

4 godzin 23 minuty temu
Polska nie jest gotowa do transformacji energetycznej. Poziom gotowości do tego procesu jest jednym z najniższych w Europie – wynika z raportu firmy Eaton.
Kategorie: WNP

Legnicka strefa ekonomiczna rozważa inwestycje w reaktory jądrowe

5 godzin 35 minut temu
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozważa inwestycje w modułowe reaktory jądrowe, które produkowałyby energię dla firm lokujących inwestycje na terenie strefy. LSSE podpisała list intencyjny w tej sprawie z Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation.
Kategorie: WNP

Rosję czeka krach w dziedzinie farm wiatrowych

6 godzin 18 minut temu
W naszym kraju wciąż waży się przyszłość farm wiatrowych, tymczasem w Rosji już wiadomo, że inwestycji w wiatraki będzie mało. Z rosyjskiego rynku wycofała się Vestas, czołowy na świecie dostawca turbin wiatrowych.
Kategorie: WNP

Dystrybutor energii elektrycznej wybrał ofertę Atrem za ponad 14 mln zł

7 godzin 7 minut temu
Enea Operator wybrała ofertę Atrem w przetargu na przebudowę stacji elektroenergetycznej Chociwel. Wynagrodzenie Atrem ujęte w ofercie wynosi 14,18 mln zł netto-poinformowała spółka.
Kategorie: WNP

Nie tylko w Polsce wiatraki mają wyzwania. Tak jest też w Norwegii

7 godzin 16 minut temu
W Norwegii mamy w gruncie rzeczy podobne wyzwania ponieważ istnieją publiczne protesty, są też pewne obostrzenia ekologiczne i dlatego projekty onshorowe są w tej chwili wstrzymywane - nie kryje Anders H. Eide, ambasador Królestwa Norwegii w Polsce.
Kategorie: WNP

Prezes Respect Energy: Bez zielonej energii Polska zbiednieje

7 godzin 22 minuty temu
Jeśli nie przyspieszymy transformacji energetycznej, Polska ponownie stanie się biednym krajem. Już teraz brakuje odpowiedniej ilości zielonej energii dla klientów przemysłowych przekonywał w trakcie konferencji EEC Trends Sebastian Jabłoński, prezes Respect Energy.
Kategorie: WNP

EEC Trends: Zielona energetyka to za mało, trzeba na niej jeszcze zarabiać

9 godzin 3 minuty temu
Wojna w Ukrainie nie zastopowała transformacji energetycznej ani w Unii Europejskiej, ani tym bardziej poza Unią. Ale same kolejne megawaty OZE to za mało. Trzeba dokładać więcej starań, żeby zielone inwestycje stały się też motorem rozwoju nowoczesnego przemysłu.
Kategorie: WNP

Tauron i Rafako podpiszą ugodę w sprawie bloku w Jaworznie

wt., 2023-02-07 16:56
Tauron i Rafako porozumiały się przed Prokuratorią Generalną w sprawie awaryjnego bloku 910 MW w Jaworznie. Spółki nie będą dochodzić od siebie roszczeń do 8 marca 2023 roku, a do tego czasu ma zostać między nimi podpisana ugoda.
Kategorie: WNP

Inwestycja Lotos Petrobaltic zmniejszy zużycie prądu o połowę

wt., 2023-02-07 16:32
Kolejny obiekt korzysta z energooszczędnych ledów i dzięki ich zastosowaniu redukuje zużycie energii elektrycznej. Energa Oświetlenie wymieniła stare oprawy sodowe na terenie bazy lądowej spółki Lotos Petrobaltic zlokalizowanej przy Nabrzeżu Flisaków w Gdańsku.
Kategorie: WNP

50 mln euro na dopłaty za energię i gaz w Holandii

wt., 2023-02-07 16:26
Rząd i firmy energetyczne uruchomiły fundusz wsparcia dla osób, które nie mogą zapłacić rachunków za prąd i gaz, informuje dziennik „Financieele Dagblad”. O dopłaty do rachunków mogą się starać osoby, których dochód nie przekracza 200 procent minimum socjalnego.
Kategorie: WNP

Niemcy płaczą, gdy na to patrzą, a ten rok będzie jeszcze lepszy

wt., 2023-02-07 16:00
Niemcy dzisiaj płaczą, gdy widzą przepływające w kierunku Bałtyku kontenerowce. Kiedyś port w Gdańsku był w rankingach portu w Hamburgu na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o połączenia feederowe. Teraz w ogóle nie znajdujemy się w tych statystykach – mówi prezes Portu Gdańsk.
Kategorie: WNP

Projekt zmiany ustawy odległościowej wraca do sejmowych komisji

wt., 2023-02-07 15:45
Z powodu złożenia poprawek w drugim czytaniu projekt zmiany ustawy odległościowej wraca do sejmowych komisji. Opozycja w swoich poprawkach proponuje m.in. powrót do 500 m jako minimalnej odległości wiatraka od zabudowań, a Solidarna Polska - ustalenie jej na 1000 m.
Kategorie: WNP

W przyszłym roku Rosjanie rozpoczną budowę drugiej węgierskiej atomówki

wt., 2023-02-07 15:02
Budowa elektrowni jądrowej Paks-2 na Węgrzech rozpocznie się w 2024 roku. Według dyrektora generalnego Rosatomu Aleksieja Lichaczowa prace postępują zgodnie z umową.
Kategorie: WNP

Do 2025 r. ceny węgla w Europie mogą znacznie podskoczyć. Oto powód

wt., 2023-02-07 14:56
Wyższe ceny węgla są konieczne, by zredukować emisje gazów cieplarnianych, ale najpierw perspektywy wzrostu gospodarczego w Europie muszą się poprawić. Do 2025 r. ceny węgla mogą osiągnąć poziom 100 euro za tonę metryczną ekw. CO2 – przekazali eksperci z UBS.
Kategorie: WNP

W rządzie Wielkiej Brytanii powstało ministerstwo bezpieczeństwa energetycznego

wt., 2023-02-07 14:47
Brytyjski premier Rishi Sunak dokonał we wtorek pierwszej rekonstrukcji swojego rządu - zaledwie w 105. dniu jego istnienia. Najważniejszą zmianą jest wydzielenie z ministerstwa biznesu i energii odrębnego resortu bezpieczeństwa energetycznego.
Kategorie: WNP

Detaliczny rynek prądu mają czekać usprawnienia

wt., 2023-02-07 14:39
Podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz Transformacji Energetycznej i Górniczej w Polsce mówiono 7 lutego na temat Centralnego Systemu Informacji Rynku Energii (CSIRE).
Kategorie: WNP

Po trzęsieniu ziemi w Turcji stoją rurociągi i ogromny terminal ropy naftowej

wt., 2023-02-07 14:09
Rośnie liczba ofiar poniedziałkowego trzęsienia ziemi w Turcji. Coraz więcej wskazuje także na możliwe następstwa wstrząsów dla światowego rynku paliw.
Kategorie: WNP

Strony