Subskrybent kanałów

Oto, co PGG powinna zrobić na rynku węgla opałowego

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 11:19
Polska Grupa Górnicza powinna rozwijać swoją działalność w kierunku wchodzenia na rynek odbiorców indywidualnych. Do tej pory był to rynek niemal w stu procentach zdominowany przez węgiel importowany z Rosji. To na tym rynku wystąpią najbardziej dramatyczne braki, a jest to rynek o niezwykle wysokiej marżowości - podkreśla w rozmowie z portalem WNP.PL Bogusław Ziętek, przewodniczący związku zawodowego Sierpień 80.
Kategorie: WNP

Kraje G7 osiągnęły porozumienie w sprawie odejścia od węgla

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 11:17
W Berlinie zakończyło się spotkanie ministrów środowiska krajów G7. Padły konkretne deklaracje ws. odejścia od węgla i zwiększenia udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii - poinformowała Steffi Lemke, niemiecka minister środowiska.
Kategorie: WNP

Gaz ziemny na europejskim rynku tanieje

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 10:52
Gaz ziemny w holenderski hubie TTF w kontraktach czerwcowych tanieje do 83,5 euro za MWh. Spada również cena gazu ziemnego w kontraktach lipcowych do 88 euro MWh.
Kategorie: WNP

Samo chcieć nie wystarczy. Od gazu z Rosji będzie trudno się uwolnić

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 10:16
Ostatni sezon gazowy był - pod wieloma względami - szokujący. Największym szokiem były ceny surowca. Te osiągnęły bowiem historyczne rekordy - za tys. m sześc. gazu żądano niemal 3900 dol. W praktyce oznaczało to tak wysokie ceny, że nie wszystkich było na gaz stać. Nic więc dziwnego, że sesja zatytułowana „Europejski rynek gazu” podczas XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego wzbudziła duże zainteresowanie.
Kategorie: WNP

W Elektrociepłowni Gdyńskiej trwa technologiczna zmiana pokoleniowa

Informacje z ciepłownictwa - pt., 2022-05-27 08:00
Trwający w PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, proces transformacji aktywów ciepłowniczych w kierunku nisko i zeroemisyjnego ciepłownictwa ma na celu stopniowe zastępowanie dotychczasowych źródeł wytwórczych nowymi jednostkami
Kategorie: CIRE

Węgiel daje suwerenność. Są złoża, po które możemy dopiero sięgnąć

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 07:34
W dobie kryzysu energetycznego, a także embarga na węgiel z Rosji, należy zmierzać w kierunku zwiększenia wydobycia węgla w kraju. Realizowana od lat unijna polityka dekarbonizacji przełożyła się na stopniowe zmniejszanie wydobycia węgla w rodzimych kopalniach. Jednak to węgiel pozostaje surowcem, dzięki któremu możemy sobie zapewnić stabilne i pewne dostawy energii.
Kategorie: WNP

Notowania metali bazowych, węgla i paliw

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 06:42
Notowania metali bazowych na London Metal Exchange, uprawnień EUA do emisji CO2, ceny węgla energetycznego ARA na przyszły rok oraz ceny paliw.
Kategorie: WNP

Handel emisjami powinien wspierać, a nie wymuszać dekarbonizację

Energetyka - Gaz - pt., 2022-05-27 06:00
Wysokie ceny stali skłaniają do myślenia o liberalizacji rynku, co - zdaniem Tomasza Ślęzaka z zarządu ArcelorMittal Poland - może być ryzykownym i pochopnym pociągnięciem. - ETS powinien dawać mechanizmy wsparcia dekarbonizacji, a nie tylko ją wymuszać. Dekarbonizacja przemysłu jest bardzo kosztowna i bez realnego wsparcia trudno ją będzie zrealizować - twierdzi Tomasz Ślęzak.
Kategorie: WNP

Budimex odpowiada PGE w sprawie ponad 500 mln zł kary za Turów

Energetyka - Gaz - czw., 2022-05-26 22:29
Budimex nie uznaje obciążenia konsorcjum Mitsubishi Power Europe Gmbh, Tecnicas Reunidas oraz Budimex - poinformowała budowlana spółka w komunikacie. Kilka godzin wcześniej PGE podała informację o wystawieniu noty obciążeniowej. Konsorcjum budujące blok energetyczny w Turowie miałoby zapłacić 561,5 mln zł kary.
Kategorie: WNP

PGE wspiera się importem węgla

Energetyka - Gaz - czw., 2022-05-26 20:57
W grupie PGE w I kwartale 2022 produkcja  energii elektrycznej ukształtowała się na podobnym poziomie jak rok wcześniej. przy wzroście produkcji z węgla brunatnego i przy spadku produkcji energii z węgla kamiennego m.in. ze względu na jego dostępność. Grupa wspiera się importem węgla, czym zajmuje się firma PGE Paliwa, która może być jednym ze stabilizatorów zabezpieczenia paliw dla polskiej energetyki - wynika z informacji przekazanych przez PGE.
Kategorie: WNP

ZE PAK zastąpił stratę zyskiem. Zarobił ponad 100 mln zł w trzy miesiące

Energetyka - Gaz - czw., 2022-05-26 19:56
ZE PAK w pierwszym kwartale 2022 roku znacząco poprawił wyniki w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku. Przychody się podwoiły, a 8 mln zł straty z pierwszego kwartału ubiegłego roku zastąpiło ponad 100 mln zł zysku.
Kategorie: WNP

PGE GiEK wystawiła notę obciążeniową konsorcjum, które budowało blok 7 w Turowie

Informacje z energetyki - czw., 2022-05-26 19:00
PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) – spółka zależna Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) – wystawiła notę obciążeniową w kwocie 561,52 mln zł konsorcjum firm Mitsubishi Power Europe, Tecnicas Reunidas i Budimex, które odpowiadało za budowę bloku energetycznego w Elektrowni Turów
Kategorie: CIRE

Gaz to paliwo przejściowe, ale konieczne dla zapewnienia niskoemisyjnej regulacji systemu, mówi Prezes Obajtek

Informacje z gazownictwa - czw., 2022-05-26 16:30
Preferowanym sposobem zapewnienia stabilności systemu jest uzupełnienie wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych, niskoemisyjnymi - takim regulowanym źródłem są elektrownie gazowe - wskazał prezes Orlenu Daniel Obajtek. Gaz to paliwo przejściowe, ale konieczne dla zapewnienia niskoemisyjnej regulacji systemu - dodał.
Kategorie: CIRE

Uzależnienie energetyczne od Rosji może stać się uległością

Informacje z energetyki - czw., 2022-05-26 16:00
Uzależnienie energetyczne od Rosji grozi tym, że stanie się "uległością" - ocenił premier Włoch Mario Draghi w wystąpieniu w Mediolanie. Opowiedział się za "federalizmem pragmatycznym" w UE.
Kategorie: CIRE

Polska energetyka wymaga inwestycji w wysokości co najmniej 1,3 bln zł do 2030 r.

Informacje z energetyki - czw., 2022-05-26 15:00
Polski sektor energetyczny wymaga 1,3 - 1,7 biliona zł inwestycji do 2030 roku. To wysiłek porównywalny z odbudową Polski po II wojnie światowej – uważa Paweł Strączyński, wiceprezes Pekao S.A. ds. finansowych.
Kategorie: CIRE

Nowy Raport ESG Grupy Enea za 2021 rok

Informacje z energetyki - czw., 2022-05-26 15:00
Grupa Enea podsumowała działania i rezultaty w trzech kluczowych obszarach swojej odpowiedzialności: środowiskowej, społecznej oraz ładu korporacyjnego
Kategorie: CIRE

Gaz ziemny w czwartek rano tanieje na europejskim rynku o ponad 1,3 proc.

Informacje z gazownictwa - czw., 2022-05-26 14:00
W czwartek rano gaz ziemny w holenderskim hubie TTF tanieje w kontraktach czerwcowych o ponad 1,3 proc. do 86,9 euro za MWh. Spada też jego cena w kontraktach lipcowych
Kategorie: CIRE

Interkonektor gazowy Polska – Słowacja jest już nagazowany

Informacje z gazownictwa - czw., 2022-05-26 12:00
Prace budowlane mające na celu połączenie systemów przesyłowych Polski i Słowacji są zakończone. Gazociąg jest obecnie nagazowany i prowadzone są testy jego funkcjonalności. Na początku czerwca ruszy pierwszy próbny przesył gazu w kierunku do Polski i na Słowacje. Odbiór końcowy interkonektora nastąpi na przełomie II i III kwartału 2022
Kategorie: CIRE

Magdalena Ruszniak w zarządzie Veolii term

Informacje z ciepłownictwa - czw., 2022-05-26 12:00
Magdalena Ruszniak, dotychczasowy dyrektor ds. technicznych Veolii term, została członkiem zarządu spółki. Po tej nominacji zarząd Veolii term pracuje w pięcioosobowym składzie (prezes Magdalena Bezulska oraz członkowie zarządu: Danuta Szlak-Sun, Beata Gos, Magdalena Ruszniak i Mikołaj Gajsler)
Kategorie: CIRE

Grupa Marat: rozwój oddziałów daje coraz większe możliwości

Energetyka - Gaz - czw., 2022-05-26 11:00
Marat to polska firma z ponad 30 letnim doświadczeniem we współpracy z przemysłem, nie tylko w obszarze dystrybucji, ale również w zakresie produkcji, remontów, serwisu i usług. Przez lata rozwijała się zaopatrując elektrownie, huty, kopalnie oraz fabryki maszyn i urządzeń.
Kategorie: WNP

Strony