Informacje z energetyki

Subskrybuj Kanał Informacje z energetyki Informacje z energetyki
www.cire.pl - centrum informacji o rynku energii - energetyka, rynek energii
Zaktualizowano: 17 godzin 4 minuty temu

Morawiecki zapowiada zmiany w rządzie

sob., 2017-12-16 21:59
Wraz z kierownictwem politycznym przyglądamy się pracy wszystkich ministrów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Kategorie: CIRE

Wiceminister Sałek wziął udział w konferencji klimatycznej w Paryżu

pt., 2017-12-15 17:15
Paweł Sałek, wiceminister środowiska, pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej, uczestniczył w Paryżu w spotkaniu inaugurującym projekt dotyczący przygotowania europejskiej strategii niskoemisyjnego rozwoju do roku 2050.
Kategorie: CIRE

PGE ponownie w gronie RESPECT Index

pt., 2017-12-15 16:36
PGE Polska Grupa Energetyczna, wraz z 27 innymi spółkami, została zakwalifikowana do indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie, notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w ramach XI edycji RESPECT Index. PGE jest obecna w tym indeksie nieprzerwanie od 2011 roku.
Kategorie: CIRE

Wojciech Zubowski został nowym przewodniczącym Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa

pt., 2017-12-15 15:24
Z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji do spraw Energii i Skarbu Państwa zrezygnował w piątek poseł Marek Suski (PiS), tłumacząc to "zbyt dużą liczbą obowiązków". Nowym przewodniczącym został dotychczasowy zastępca Wojciech Zubowski (PiS).
Kategorie: CIRE

Greenway rozpoczyna realizację projektu NCE-AdvancedEvNet

pt., 2017-12-15 14:02
Greenway Infrastructure Poland rozpoczął dziś współfinansowany ze środków unijnych projekt o nazwie NCE-AdvancedEvNet. Jego celem jest rozbudowa sieci ładowania aut elektrycznych w miastach i na głównych trasach krajowych.
Kategorie: CIRE

UOKiK ma zastrzeżenia do przejęcia przez PKPE Holding kontroli nad Elester-PKP

pt., 2017-12-15 13:27
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zastrzeżenia do przejęcia przez PKPE Holding kontroli nad spółką Elester-PKP - poinformował Urząd w piątkowym komunikacie. Według UOKiK koncentracja może ograniczać konkurencję na rynku m.in. dostaw podzespołów do podstacji trakcyjnych.
Kategorie: CIRE

Bosch rozważa zainwestowanie 20 mld euro w produkcję ogniw ze stałym elektrolitem

pt., 2017-12-15 13:22
W wywiadzie udzielonym dla Handelsblatt, dyrektor generalny Boscha, Volkmar Denner, poinformował, że niemiecki gigant rozważa rozpoczęcie produkcji ogniw do akumulatorów litowo-jonowych. Ostateczna decyzja w tym przedmiocie zostanie podjęta w 2018 r.
Kategorie: CIRE

Litwa rozszerzy net-metering

pt., 2017-12-15 12:59
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Litwini rozszerzą stosowany w przypadku mniejszych instalacji OZE net-metering. To element regulacji mających sprzyjać rozwojowi odnawialnych źródeł energii w kraju naszych sąsiadów. Przed kilkoma tygodniami rząd w Wilnie zdecydował, że do roku 2030 udział OZE w litewskim miksie wytwarzania wzrośnie do 45 proc., a w roku 2050 już do 80 proc.
Kategorie: CIRE

Dwa lata po szczycie klimatycznym. Kolejny sukces Francuzów?

pt., 2017-12-15 12:52
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, w tym tygodniu mogliśmy usłyszeć szereg nowych zapowiedzi działań zmierzających do walki ze zmianami klimatu, zwiększenia inwestycji w czyste technologie czy ograniczenia funduszy na biznes związany z paliwami kopalnymi. Przyczyna? Szczyt One Planet, który odbył się w Paryżu z inicjatywy Emmanuela Macrona w drugą rocznicę szczytu klimatycznego ONZ, który skutkował zawarciem globalnego porozumienia klimatycznego.
Kategorie: CIRE

Jim Chanos: Tesla ma zerową wartość

pt., 2017-12-15 12:37
W wywiadzie udzielonym dla Bloomberga, Jim Chanos, prezydent i założyciel Kynikos Associates, porównał obecną sytuację Tesli do sytuacji koncernu Enron tuż przed jego upadkiem. Stwierdził, że Tesla "celuje w ceglany mur".
Kategorie: CIRE

URE zatwierdziło taryfy na 2018 r. dla PSE oraz czterch głównych dystrybutorów i sprzedawców energii

pt., 2017-12-15 12:03
W połowie grudnia Prezes URE zatwierdził taryfy dla energii elektrycznej dla Operatora Systemu Przesyłowego oraz pięciu największych dystrybutorów energii elektrycznej; tj. PGE Dystrybucja, Tauron Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator oraz innogy Stoen Operator, a także czterem sprzedawcom z urzędu. Oczekiwania przedsiębiorstw w zakresie planowanych kosztów we wnioskach taryfowych były zdecydowanie wyższe niż ostatecznie uznane w taryfie przez Prezesa URE jako uzasadnione.
Kategorie: CIRE

Dalszy wzrost sprzedaży pojazdów elektrycznych w Chinach

pt., 2017-12-15 11:41
Sprzedaż samochodów w pełni elektrycznych oraz hybryd typu plug-in w Państwie Środka wzrosła w listopadzie o 83% r/r do poziomu 119 000 egzemplarzy.
Kategorie: CIRE

Ławrow: zerwanie porozumienia jądrowego z Iranem byłoby złym sygnałem

pt., 2017-12-15 11:31
Zerwanie porozumienia nuklearnego z Iranem byłoby złym sygnałem dla tych, którzy liczą na rozwiązanie kryzysu północnokoreańskiego - oświadczył w piątek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow w Radzie Federacji, wyższej izbie rosyjskiego parlamentu.
Kategorie: CIRE

PKM w Katowicach ma odebrać do 2020 r. 20 autobusów elektrycznych

pt., 2017-12-15 11:27
Do 2020 r. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Katowicach ma odebrać 20 autobusów elektrycznych. Łącznie ze środków UE spółka kupuje 135 pojazdów; m.in. właśnie rozstrzyga przetarg na 10 wozów elektrycznych.
Kategorie: CIRE

EV są już teraz tańsze, jeśli wliczymy koszty użytkowania

pt., 2017-12-15 11:06
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, analitycy z brytyjskiego uniwersytetu w Leeds doszli do wniosku, że auta napędzane energią elektryczną są już teraz tańsze od aut spalinowych już po czterech latach użytkowania - jeśli wliczymy nie tylko koszty zakupu, ale także ubiezpieczenia czy serwisu. Jest jednak jedno "ale".
Kategorie: CIRE

Szczecińska Wspólnota mieszkaniowa "Pszczelna" jako jedna z pierwszych wspólnot w Polsce produkuje sama energię

pt., 2017-12-15 10:57
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, brak korzystnych rozwiązań w prawie, które umożliwiłyby dzielenie między mieszkańców energii produkowanej przez wspólnoty czy spółdzielnie mieszkaniowe, uniemożliwia maksymalne wykorzystanie produkowanej energii na miejscu, a tym samym ekonomiczną optymalizację takich inwestycji. Mimo to szczecińska wspólnota mieszkaniowa urzeczywistniła ideę kolektywnej, prosumenckiej produkcji energii, korzystając z wcześniej dostępnych programów dofinansowania.
Kategorie: CIRE

Australijski AGL nie będzie przedłużać funkcjonowania elektrowni węglowej w Liddell. Zastąpi ją gaz i OZE

pt., 2017-12-15 10:04
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, największy australijski koncern energetyczny AGL decyduje, że nie będzie już modernizować jednej ze swoich elektrowni węglowych, a pieniądze, które musiałby wydać na modernizację, zainwestuje w miks generacji z gazu i węgla - wbrew australijskiemu rządowi, który zażądał utrzymania pracy tej elektrowni węglowej w obawie przed niedoborem mocy w systemie elektroenergetycznym.
Kategorie: CIRE

Na Wyspach powstaną farmy PV bez subsydiów. Dzięki umowom PPA

pt., 2017-12-15 09:17
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, deweloper farm fotowoltaicznych Wirsol poinformował o zakupie w Wielkiej Brytanii dwóch dużych projektów fotowoltaicznych, które zostaną zrealizowane jeszcze w I połowie 2018 roku wyłącznie na zasadach rynkowych, dzięki zawartym umowom PPA.
Kategorie: CIRE

Jelenia Góra kupi hybrydy z Wrocławia

pt., 2017-12-15 09:13
Jak poinformował portal Gramwzielone.pl, Volvo Polska dostarczy autobusy hybrydowe Miejskiemu Zakładowi Komunikacyjnemu w Jeleniej Górze. W tym roku Volvo dostarczyło autobusy hybrydowe m.in. w ilości 35 sztuk do Sosnowca.
Kategorie: CIRE

Litewski rząd zatwierdził "Narodową strategię niepodległości energetycznej"

pt., 2017-12-15 08:03
Zgodnie z przyjętym dokumentem, prawie cała energia produkowana w źródłach węglowych i gazowych zostanie zastąpiona przez energię pochodzącą z OZE, pisze "Litewski kurier". W strategii podkreślono, że w celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego konieczne jest zmniejszenie zależności kraju od zewnętrznych dostawców energii, a to oznacza rozbudowę krajowego sektora energetycznego.
Kategorie: CIRE

Strony